Alétheia, řecky pravda – v antické filozofii označení skutečného poznání v protikladu k pouhému zdání (doxa). V původním významu odkrytost; vyjadřuje, že pravda se skrývá pod povrchem jevů a je třeba ji intelektuálně odkrývat.



Areté je řecky zdatnost, dokonalost, statečnost; u Sókrata též ctnost, spočívající zejména v péči o duši. Dosahováním areté je zároveň dosahováno blaženosti absolutního dobra.



Peras = Mez, finis, limes, vymezenost, omezenost.



Apeiron je popak pojmu PERAS. Tedy nevymezenost, to, co překračuje jakékoli meze.



Díké řecky spravedlnost, vyjádření vnitřní zákonitosti světa, rovnováhy a proporce kosmické spravedlnosti. Vyjádření právní zákonnosti jako neúprosné přírodní zákonitosti. Díké je v řecké mytologii bohyně spravedlnosti (dcera Dia Themidy).



Chórismos znamená doslova "vnějškovost" idejí (CHÓRIS = vně, mimo) : ideje jsou mimo tělesný a smysly vnímatelný svět lidského pobývání a přirozené skutečnosti. Mimotnost, oddělenost idejí od přirozených jsoucen vystihuje bytostnou rozdílnost ideálního bytí od bytí přirozeného. Povaha přirozenosti se dle Aristotela vyznačuje "tělesností" (sómatičností) "velikostí" (rozprostraněností) a "pohybem" - svébytnou (spontaní) proměnlivostí.



Danaidy (neboli Danaovny) jsou v řecké mytologii, dcery krále Danaa. Král Danaos musel proti své vůli provdat 50 svých dcer za 50 synů svého bratra Aigypta. Proto jim tajně dal dýky, kterými měly své muže o svatební noci zabít. Všechny kromě jedné poslechly. Za to pykají v podsvětí : musí nabírat vodu do děravých sudů.



Cartesiáni jsou stoupenci francouzského filosofa a matematika René Descarta (latinsky Cartesius Renatus 1596-1650).



Gaia bylo v řecké mytologii jméno zosobněné bohyně Země.



Distinktivně znamená rozdnílně. Pojem distinkce hrál v minulosti ve filosofii důležitou úlohu.



Sine qua non



Unheimlichkeit



Artemis je jedna z šesti hlavních řeckých bohyň. Často je zobrazována s lukem a šípy, které jsou obdobou paprsků.



Cogitationes pochází od latinského slova cogito (myslím).



Apodiktické (průkazné, dokazatelné) je obvykle užíváno ve smyslu ničím nepodmíněné průkaznosti.



Tomášovská addequatio rei et intellectum přibližně znamená, že věci a intelekt si nějakým způsobem odpovídají. Slovo "Tomášovská" je narážkou na teologa a filosofa Tomáše Akvinského.





Carnapovská Der logische Aufbau der Welt (logická stavba (struktura) světa). Jedná se o narážku na přesvědčení německého myslite Rudolfa Carnapa spoluzakladatele a hlavního představitele neopozitivismu (byl také nazýván logiský pozitivismus či logický empirismus).





Entropie je stupeň či míra smíšení, neutříděnosti, nerozlišenosti, nepředvídatelnosti, náhodnosti vztahů mezi složkami nějakého shluku;





Negentropie je opakem entropie - míra do jaké je soustava uspořádaná, utříděná a její vývoj předvídatelný. Ve fyzice souvisejí některé druhy uspořádání s množstvím volné energie.








Fysis kriptestai filei











Nominalismu (z latinského nomen - jméno, slovo) je jeden z názorových proudů, který vznikl jako důsledek středověkého sporu o univerzália. V širším slova smyslu je to koncepce poznání, podle které obecným pojmům (jménům, znakům) v reálném světě nic neodpovídá, neboť existují jen v lidském myšlení a lidské řeči.


Empirismus