Vynikající český lékař a primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice doktor Karel Nešpor je skutečně obdivuhodnou osobností. Napsal například přes 30 knih o léčení návykových nemocí, józe a relaxaci a kromě toho dvě již zveřejněné knihy básní. Přes sto odborných článků pravidelně publikovaných u nás i zahraničí. Byl také národním koordinátorem Evropského akčního plánu o alkoholu Světové zdravotnické organizace. Do roku 2006 byl rovněž vědeckým sekretářem Společnosti návykových nemocí České lékařské společnosti a to od jejího vzniku. Děkujeme panu doktoru Karlu Nešporovi za laskavý souhlas část textu jeho knihy nazvané „Léčivá moc smíchu“ zveřejnit také v časopise Vhled. Stejně tak děkuje za souhlas paní šéfredaktorce nakladatelství Vyšehrad (www.ivysehrad.cz), kde tato obdivuhodná kniha vyšla a všem našim čtenářům produkci tohoto předního českého nakladatelství doporučujeme (viz odkaz výše). V tomto čísle nebízíme našim čtenářům první část této ukázky. V druhém čísle obnoveného časopisu Vhled jsme vám nabídli první část naší ukázky z této vynikající knihy. V třetím čísle časopisu přinášíme druhou část ukázky.
Léčivá moc smíchu (druhá část ukázky) |
Karel Nešpor |
Poděkování Děkuji Všem učitelům, kolegům i přátelům, kteří mi při psaní této knihy přímo nebo nepřímo pomáhali. Zvláště děkuji paní Daniele Fischerové. Ta přispěla spoustou dobrých nápadů. Navíc je to její zásluha, že píšu čtivě a srozumitelně. Už před lety mi totiž zakázala všechny věty delší než dvě řádky. Děkuji také vám, vážení čtenáři! Právě díky vašemu zájmu vychází tato kniha již ve čtvrtém rozšířeném vydání. |
|
Karel Nešpor |
Smích břichem
Při zavřených ústech vydávejte kuckavý smích.
Výhody: Není tak nápadný jako hlasitý smích.
Rizika: Je lépe cvičit opatrně a ne moc nahlas, aby se příliš nezvyšoval tlak v hrudníku a břišní dutině. Nevhodné pro lidi s kýlou, po břišní operaci, s pokročilými hemoroidy, vážnými srdečními nemocemi, výhřezem dělohy, při těhotenství, akutních nemocech, u lidí s glaukomem nebo krvácením v oblasti oka.
Uvědomovat si vlastní směšné myšlenky a jednání
Večer si v duchu projděte uplynulý den a vybavte si, jaká největší hloupost vás napadla nebo co komického jste udělali. Zasmějte se tomu, aniž byste tím jakkoliv oslabovali sebedůvěru. Uvědomovat si vlastní směšné myšlenky a jednání i vtipně je komentovat můžete i průběžně.
Výhody: Budete otevřenější a dokážete lépe zvládat stres.
Rizika: Je důležité se umět sám sobě zasmát, ale přitom se mít rád.
Humor a vy
Který druh humoru je vám nejbližší (suchý anglický, dětský, drsňácký nebo naopak laskavý, nesmyslný)? Možná máte rádi politické vtipy či nahrávky různých komiků. Netvrdím, že třeba humor Vlasty Buriana musí vyhovovat každému, ale dá se na něm ledacos naučit. Tak v jedné scénce Burian vypráví, jak potkal známého, který byl umazaný. Nesouvislé vyprávění prostého příběhu je přerušováno záchvaty smíchu, což zabere více času než mluvený text. Jste-li spíše do vnějšího světa zaměřený extrovert, asi budete s chutí vyprávět anekdoty, kdežto spíše do sebe uzavřený introvert dá možná přednost tichému smíchu při nějaké duchaplné knížce. Kde nejčastěji nacházíte dobrý důvod se zasmát právě vy?
Výhody: Lepší sebepoznání a sebepřijetí.
Rizika: Asi žádná.
Jakoby se smát
Nebraňte se skutečným pocitům a nepopírejte je. Přitom se ale po dobu tří vteřin až tří minut chovejte tak, jako byste byli neobyčejně veselí.
Výhody: Nepopíráte pocity, ale přitom vytváříte nové.
Rizika: Záleží na tom, jak silně se budete plácat do stehen.
Vyprávění
Zábavné příhody si zapamatujte nebo zapište a někomu je vyprávějte. Efekt anekdot a humorných příběhů bývá větší, když nějak navazují na momentální situaci.
Výhody: Pedagogové považují vyprávění a popis za jeden z nejlepších způsobů, jak rozvíjet vyjadřovací schopnosti. Jestliže se začnou druzí po vašem vyprávění smát, můžete se k nim přidat.
Rizika: Příběh sice může souviset se situací, ale nemusí být právě vhodný, ať už se týká humoru a smíchu nebo jiných záležitostí.
Autor: Jan Sokol (Aquilegia m-b) |
Zásada třetího gagu
Gag je dobré třikrát opakovat. Po prvním uklouznutí na banánové slupce, přeřeknut a podobně se posluchači zasmějí, při druhém o něco více a při třetím úplně nejvíce ze všeho. Po čtvrté už gag neopakujte, protože by se nikdo nesmál a všichni by si mysleli, že by vám to už zůstalo.
Výhody: Když rozřehtáte někoho jiného, zpětně to zase rozesměje vás.
Rizika: Rizika banánových slupek jsou zjevná, zejména při jejich opa-kovaném používání.
Naslouchání veselým příběhům, anekdotám, atd.
Požádejte někoho z dobrých známých, aby vám řekl nějaký vtip. Podobně poslouží i nahrávky komiků, grotesky a jiný humorný materiál.
Výhody: Když se poté, co vám někdo dovypráví anekdotu, začnete chechtat, potěšíte tím vypravěče a prospějete svému zdraví.
Rizika: Některé anekdoty jsou příšerné. Alespoň si při nich uvědomíte, co se vám nelíbí.
Vyhledávejte společnost veselých lidí
Váš hlasitý smích bude ve veselé společnosti přijímán lépe než v prostorách městského hřbitova. Když uvidíte někoho v okolí se smát, připojte se k němu, pokud to okolnosti jen trochu dovolí. Společností veselých lidí myslíme i ty, kteří k nám přicházejí skrze média. Až se budete někdy rozhodovat, jestli se dívat na horor nebo komedii, vyberte si určitě to druhé.
Výhody: Třeba ve veselé společnosti najdete nové přátele.
Rizika: Minimální, pokud dokážete rozlišovat mezi veselostí a lehkomyslností.
Smějte se s dětmi
Děti se smějí vice než dospělí a nepotřebují k tornu zvláštní důvod. Připojte se k nim.
Výhody: Hrát si s malými dětmi a smát se s nimi prospívá dětem i dospělým.
Rizika: Nemohu si na žádná vzpomenout.
Více smíchu do vztahů
Zkuste třeba se na sebe více usmívat, upozorňovat na směšnosti v okolí, vyprávět si humorné historky, brát s humorem sex, dávat si humorné dárky, nechávat si humorné vzkazy, žertovně „zápasit“ či se jen tak bez důvodu společně smát.
Výhody: Může to projasnit váš vztah.
Rizika: Nutno spojit s taktem a jistou ohleduplností k druhému.
Autor: Jan Sokol (Sasanka modrá) |
Vesmírný úsměv
Se zavřenýma očima se soustřeďte do středu hrudníku ve výši srdce. Nechte viny smíchu šířit do celého těla a pak i do okolí, kde se spojují s veselostí jiných lidí. Vlny veselosti se šíří dál a dál k vzdáleným městům, kontinentům i světům, kde se spojují s podobnými dobrými vibracemi a pronikají celým vesmírem.
Výhody: Rozvíjíte tak svoji fantazii, navíc je to velmi levný způsob komunikace se vzdálenými smíšky ve všech koutech všehomíra.
Rizika: Nezlobte se, prosím, na sebe nebo na mě, pokud vám to ne¬půjde hned napoprvé.
Zvířata a smích
Nedoporučuji shánět tak legrační živočichy jako jsou elektrický rejnok, jaguár nebo zmije písečná. Smát se můžete i kotěti, morčatům nebo králíčkům. Legrační jsou i sýkorky za oknem a sebevědomě preludující kos.
Výhody: Zvířatům většinou nijak nevadí, že se jim smějete. Možná že někdy mají zvířátka legraci naopak z nás lidí.
Rizika: Některá zvířátka koušou, škrábou nebo mají blešky.
Barevný úsměv, barvy, aura
Představte si, že vnitřní prostor vašeho těla je napiněn čirou tekutinou. Nyní do této tekutiny kápněte nějakou veselou barvu, např. oranžovou. Pozorujte, jak se barevná veselost šíří v celém těle. Věnujte také pozornost tomu, jakým barvám dáváte přednost v každodenním životě a jakými se obklopujete doma i v zaměstnání. Jsou to jasné barvy jako žlutá, červená, oranžová nebo spíše odstíny černé, šedé a hnědé? Co takhle pořídit si alespoň oranžovou, žlutou nebo hráškově zelenou propisovačku místo obvyklé černé. Nějaký černý předmět (třeba digitální budík) můžete případně vylepšit barevnou samolepkou, veselým nápisem apod. Pokud na takové věci věříte, můžete za pomoci představy zlatožluté, zářivě bílé nebo modré barvy prozářit a vyspravit svoji auru (čímž se myslí jakýsi energetický obal těla).
Výhody: Rozvoj tvořivosti, výtvarného cítění, váš svět bude barevnější.
Rizika: Například jasně červená barva oblečení není nejvhodnější v situacích, kdy je lépe nevzbuzovat pozornost.
Smíchem proti úzkosti, hněvu a nudě
Vyzkoušejte si druhy smíchu pomáhající přeladit jednotlivé emoce (proti úzkosti použijte vysoký a krátce znějící smích, z něj pak přejděte do normálního smíchu, proti hněvu hluboký a hrdelní smích, po chvíli z něj opět přejděte do normálního smíchu a proti nudě nebo stresu melodický a příjemný smích).
Výhody: Emoční přeladění.
Rizika: Pisklavý hlasitý smích může trochu namáhat hlasivky, proto z něj rychle přejděte do polohlasného normálního smíchu. Je také třeba brát ohled na okolnosti. Např. jste-li subtilní dáma, hluboký hrdelní smích by mohl poněkud překvapit třeba kadeřnici.
Tonglen neboli „čistička vzduchu“
Předpokládá, že v každém z nás je cosi prapůvodního a dokonalého – to, co buddhisté nazývají Buddhovo vědomí. Křesťané by možná hovořili o Kristově vědomí a hinduisté o átmanu nebo brahma. Postup je následující:
1. Uvědomujte si svůj dech. Zaměřte pozornost do středu hrudníku ve výši srdce. Sem tradice umisťuje Buddhovo vědomí, duchovní srdce, átman, tedy to nejdokonalejší, co je v nás.
Vdechujte bolest, utrpení, nedokonalosti, chyby svoje i druhých jakožto temný opar. Veďte je do středu hrudníku do duchovního srdce, kde se očistí. Pak vydechujte radost, klid a soucit.
Výhody: O tomto cvičení tradice tvrdí, že při soustavném praktikování dokáže změnit povahu člověka k lepšímu.
Rizika: Nepříjemné myšlenky mohou být tak silné, že se v nich člověk ztratí. V tom případě je třeba se vrátit k uvědomování si dechu a zklidnit se.
Smích nosem
Představte si, že vám na konci nosu vyrostla pastelka. Za pomocí pohybů hlavy nakreslete ve vzduchu touto pastelkou usměvavou tvářičku.
Výhody: Procvičíte krční svaly.
Rizika: Minimální.
Zívací smích
Při tomto druhu smíchu se rozespale smějeme a zíváme přitom.
Výhody: Při zívání se lépe prokrví mozek, takže vám to bude lépe myslet.
Rizika: Lidé v okolí začnou možná zívat také. Ale to až tak nevadí.
Telefonický smích
Vezměte si do ruky sluchátko nebo mobil a reagujte tak, jako by vám někdo vyprávěl něco neuvěřitelně směšného.
Výhody: Dá se použít i na veřejnosti.
Rizika: Bylo by ovšem zvláštní, kdyby vám právě někdo volal, a vy jste se smáli zvonění.
Způsoby smíchu pro použití v soukromí
Postupný smích – Rozhovor smíchem – Vnitřní úsměv pro pokročilé – Seznam velmi vážných záležitostí – Smích končetinami – Pozvěte Pu-taje – Šťastné batole – Trans¬cendentální smích – Smích s brčkem – Řvoucí lev – Tu¬rista z Tramtárie – Pygmejský smích – Sebevědomý smích – Hudební smích – Smích ve snu – Smích rukama – Styd¬livý smích – Nafukování balónu – Čínský smích – Slepičí smích – Rybí smích – Staňte se šaškem – Smát se ze srdce – Indický smích – Medvědí smích – Opičí smích – Ranní úsměv – Okamžitý smích
Postupný smích
Lze cvičit ve skupině i individuálně. Ve skupině se cvičí v kruhu a účastníci se na sebe dívají. Cvičíte-li sami, tak nejlépe před zrcadlem, ale zrcadlo není podmínkou. Nejdřív se zatvařte vážně. Pak nechte výrazem tváře probleskovat veselí. Náznaky smíchu se stávají zřetelnější, postupně výraz přechází v jasný úsměv, úsměv se zesiluje, můžete se úplně rozzářit nebo i rozchechtat.
Výhody: Uvědomíte si, jak snadno a rychle se mohou emoce měnit.
Rizika: Rizika silného smíchu viz úvodní kapitola; zůstanete-li u decentního pochechtávání, jsou minimální nebo žádná.
Autor: Jan Sokol (Hepatica nobilis Jaterník) |
Rozhovor smíchem
Pokud se cvičí ve skupině, účastníci se rozdělí do dvojic, můžete cvičit i s přítelem, přítelkyní apod. „Popovídejte si“ se svým partnerem výlučně za pomoci různých forem smíchu.
Výhody: Společný smích posiluje vztahy.
Rizika: Je třeba předem zdůraznit, že se nesmějeme druhému, ale s druhým.
Vnitřní úsměv pro pokročilé
Podobně jako u vnitřního úsměvu rozzařte na straně očí obrácené dovnitř hlavy zlaté světlo. Při zavřených očích posílejte světlo dovnitř těla namáhaným nebo z jiného důvodu vaší laskavé pozornosti hodným částem těla. Různé části těla, ke kterým se smích dostal, odpoví¬dají očím podobně, tj. úsměvem. Cvičení vás jistě nepřekvapilo, víte přece už, že smích je důležitým signálem nejen pro naše okolí ale i pro nás samé.
Výhody: Například vaši slinivku břišní možná velmi potěší, když se na ni konečně jednou vlídně podíváte a povzbudivě se při tom usmějete.
Rizika: Představte si následující dialog: On – „Čemu se, prosím tě, směješ?“ Ona – „Ho, ho, ho, slinivce!“
Seznam velmi vážných záležitostí
Vyrobte si seznam velmi závažných okolností vašeho života. Až budete mít seznam hotov, vezměte ho do pravé ruky, postavte se před zrcadlo a slavnostně přeříkávejte: „Chrup je vážná záležitost“, „finance jsou vážná záležitost,“ „věk je vážná záležitost ...“ atd. Tak se vážným záležitostem hezky zasmějte!
Výhody: Odstup, uvolnění, nadhled.
Rizika: Někdo by místo smíchu mohl začít táhle naříkat. V tom případě se může zasmát později, až se mu uleví.
Smích končetinami
Lehněte sí na záda, přitáhněte stehna k trupu a pokrčte ruce v loktech. Nohama i rukama vykonávejte pohyby jako při jízdě na kole. Do rytmu šlapání vyslovujte ve zrychlujícím se tempu slabiky „ha, ha, ha – ho, ho, ho – he, he, he hi, hi, hi – ha, ha, ha – ho, ho, ho – he, he, he – hi, hi, hi – ha, ha, ha – ho, ho, ho – he, he, he – hi, hi, hi ...“ Tempo a trvání přizpůsobte své kondici. Na konci se možná budete už jenom smát ležíce bezvládně na zemi, což nevadí.
Výhody: Zvláště účinné při společném praktikování ve skupině.
Rizika: Dosti hlučné, zvláště při praktikování ve skupině. Nevhodné pro lidi s kýlou, po břišní operaci, s pokročilými hemoroidy, vážnými srdečními nemocemi, výhřezem dělohy, v těhotenství, při akutních nemocech, u lidí s glaukomem nebo krvácením v oblasti oka.
Pozvěte Pu-taje
O veselém mnichu Pu-tajovi jsme se již zmiňovali. Pozvěte ve své fantazii Pu-taje k sobě domů nebo třeba i do svého zaměstnání. Představujte si, co se bude dít. Nejspíš se začne s laskavým pochopením srdečně smát.
Výhody: Snadno si tak opatříte veselou společnost. I nějaký symbolický dárek byste mohli dostat.
Rizika: Podobně jako u jiných fantazijních technik nepoužíváme při činnostech vyžadujících naprosté soustředění (krájení cibule, práce na bagru apod.).
Autor: Jan Sokol (Rosa sp. Ladronka) |
Šťastné batole
Klekněte si na zem a opřete se o natažené paže (podpor klečmo). Provádějte různé směšné pohyby hlavou, rameny, trupem i pánví, pohybujte se na všech čtyřech dopředu i dozadu, dívejte se přes rameno atd. Při tom všem se šťastně usmívejte (nemusíte jako normální batole 400 x za den).
Výhody: Velmi vhodné cvičit ve společnosti jiných batolat jakéhokoliv věku. Prospívá páteři a zejména těm, kdo tráví hodně času vsedě.
Rizika: Umazaná kolena.
Transcendentální smích
Sedněte si na zem před zrcadlo do nějaké meditační pozice, případně použijte nízké sedátko. Dívejte se na sebe a naprosto bezdůvodně se smějte asi dvě minuty. Cvik můžete vylepšit vhodnými gesty, například si ukazovat na toho komického člověka v zrcadle.
Výhody: Smíchu se dobře daří ve veselé společnosti. V tomto případě si veselou společnost za pomoci zrcadla děláte sami.
Rizika: Pokud se někdo směje na stoličce nebo na židli, pád na zem, cha, cha, cha.
Smích s brčkem
Spořiví čtenáři ocení to, že i použité brčko zde najde uplatnění.
Výhody: Spořiví čtenáři ocení to, že i použité brčko zde najde uplatnění.
Rizika: Pokud někdo brčko překousne, je třeba příště použít nové.
Řvoucí lev
Vsedě natáhněte ruce, dlaně směřují šikmo dopředu a k zemi. Co nejvíce roztahujte prsty a dlaně ohýbejte nahoru. Zároveň hodně vyplazujte jazyk a co nejvíc napínejte všechny obličejové svaly, které si dokážete uvědomit. Oči jsou doširoka otevřené, bradu přibližujte k hrudníku a dívejte se na špičku nosu. Dýchejte normálně a vydržte tak dlouho, dokud je to přijatelné (ze začátku např. 8 nádechů a výdechů). Pak se posadte nebo položte a uvědomte si, co se děje ve vašem těle (časté jsou pocity tepla v obličeji a rukou a uvolnění hlasivek) i co cítíte po duševní stránce. Cvičení můžete ještě 1-2 x opakovat. Pokročilí si mohou cvik ještě vylepšit tím, že budou pohybovat jazykem ze strany na stranu.
Výhody: Dobrý způsob jak uvolnit potlačené emoce. Při praktikování ve skupině ale nebývá při tomto cviku o smích nouze. Cvik navíc mírní bolesti v krku, pomáhá při hlasové únavě a příznivě působí na pleť obličeje.
Rizika: Vypadá to divoce, ale je to bezpečné. Cvičení používám sám i u pacientů mnoho let, zkušenosti s ním jsou dobré.
Turista z Tramtárie
Představte si, že jste turista z Tramtárie, který zavítal do nějakých velmi směšných končin. Můžete takhle třeba chodit po bytě a řehtat se těm podivným předmětům, které se tam za léta nahromadily.
Výhody: Podíváte se na známé věci novým pohledem. To je důležité pro vynálezce, umělce, vědce a lidi, kteří mají málo peněz na skutečné cestování.
Rizika: Před tím, než se na takovou procházku bytem vydáte, raději informujte lidi ve společné domácnosti.
Autor: Jan Sokol (Vinca barvínek květ) |
Pygmejský smích
Afričtí Pygmejové se při smíchu svalí na zem. Vzhledem k tomu, že jsou nízkého vzrůstu, asi je pád na zem moc nebolí, rozhodně ne tak, aby jim to bránilo v srdečném smíchu vleže. Vy ale buďte opatrní a dávejte pozor, kam, jak a na co padnete. Při smíchu na zemi se můžete libovolně převalovat. Zvláště snaživí to mohou celkem třikrát opakovat. Sotva se za řehotu potácivě postavíme, opět se suneme se smíchem k zemi.
Varianta: Při ní vleže na zádech s pokrčenýma nohama na zemi nadzdvihneme pánev, ruce položíme ze stran na břicho a smějeme se, až nám břicho i pánev vesele poskakují. Výhodou je, že si takto příjemně posílíme důležité svaly v pánevní oblasti.
Výhody: Při smíchu klesá svalové napětí. Vleže na zemi žádné napjaté kosterní svaly nepotřebujete a hezky se uvolníte. Pád na zem učí přestat se kontrolovat, což je v některých životních situacích to nejrozumnější, co se dá udělat.
Rizika: Jsou zjevná. Tento způsob smíchu se např. nesmí cvičit v močálech, při čištění kanalizace ani na strništích. Jinak platí podobná omezení jako u jiných vydatných forem smíchu. A dolů je třeba se sunout opatrně.
Sebevědomý smích
Postavte se rozkročmo, pevně a zpříma. Vybavte si situaci, kdy jste překonali nějaký problém nebo zvládli obtížnou situaci. Opakujte nahlas nebo polohlasem „ha-ha-ha“ a lehce se poklepávejte pěstmi do horní části hrudníku. Můžete se při tom navíc pohupovat nebo dělat jiné pohyby, usmívat se, řehtat se či se vesele šklebit.
Výhody: Podle A. Goodheartové se takto povzbuzuje činnost brzlíku a posiluje se imunita. Za to sice neručím, ale rozhodně si tento druh smíchu vyzkoušejte, trocha zdravého sebevědomí může jenom prospět.
Rizika: Minimální, leda by si nějaký milovník historického šermu zapomněl sundat železné rukavice.
Poznámka: Při cvičení ve skupině můžete požádat, aby zdvihli ruce ti, kdo si vybavili situaci, kdy byli úspěšní. Společný smích zahájíte, až když zdvihne ruce většina účastníků.
Hudební smích
Praktikuje se v klubech smíchu, které založil Dr. Kataria. Zpívejte slabiku „ho, ho“ nebo „ha, ha“ na libovolný nápěv.
Výhody: Asi vám to zlepší náladu.
Rizika: Doporučuji nezpívat slabiku „ha, ha“ veřejně a nahlas na melodii státní hymny země, v níž se právě nacházíte. Naprostým nedostatkem humoru se vyznačují zejména některé diktatury.
Smích ve snu
Pokud nedokážete vědomě ovládat průběh svých snů (a to umí málokdo), vybavte si po probuzení svůj a v duchu se do něj vraťte. Přivolejte nějakou nadpozemskou bytost se smyslem pro humor a sen s její pomocí dotvořte, aby dopadl dobře a byla v něm i legrace.
Výhody: Rozvoj tvořivosti a představivosti.
Rizika: U hodně těžkých snů se to nemusí hned povést. Jinou možností je si o snu s někým důvěryhodným a moudrým pohovořit.
Smích rukama
Ve stoji přitáhněte ruce k ramenním kloubům. Při výdechu prudce předpažte a opakujte: „Jsem radostný“ nebo „jsem radostná“. S dalším nádechem znovu přitáhněte ruce k ramenům. Při výdechu upažte a opakujte: „Jsem veselý“ nebo „jsem veselá“. S dalším nádechem opět přitáhněte ruce k ramenům. Prudce vzpažte a opakujte: „Jsem nadšený“ nebo „jsem nadšená“. Zvláště snaživí mohou přidat ještě radostný výkřik „juchů!“ Při výdechu a vzpažování přejděte do výponu na špičkách nohou. S dalším nádechem se vraťte do výchozí polohy.
Výhody: Velmi optimistické, s tímto cvičením máme ty nejlepší zkušenosti.
Rizika: Někdo při tomto cvičení vyskakuje. To nedoporučuji. Zvláště ne moc vysoko.
Stydlivý smích
Položte obě ruce na ústa, jako byste se styděli smát. Pak náhle vybuchněte smíchem, oběma rukama třepejte ve výši hlavy, zvuky můžete přitom vydávat, jak je libo.
Výhody: Takový výbuch smíchu může vyčistit váš vnitřní prostor, navíc je to legrace.
Rizika: V soukromí minimální, na veřejnosti je to hodně nápadné.
Nafukování balónu
Zhluboka se nadechněte a nafukujte imaginární balónek. Za pomoci ruky ukazujte, jak se balón zvětšuje. Když praskne, zatvařte se překvapeně a začněte se smát.
Výhody: Může to být legrace.
Rizika: Nezasvěcený pozorovatel by se takovému počínání mohl divit.
Autor: Jan Sokol (Prunus – mahaleb) |
Čínský smích
Ve stojí s pokrčenými koleny, zpevněnými hýžděmi a hlavou vytaženou za temeno vzhůru upažte do stran, s nádechem naberte pořádný kus nebeské energie a při výdechu ji shora veďte skrze temeno do břicha. Ruce si přitom položte na břicho. V okamžiku, kdy jsou ruce na břiše, se začněte smát, až vám bude břicho hopsat. Opakujte dle libosti.
Varianta: Ruce jsou před břichem špičkami prstů k sobě a nedotýkající se břicha ani navzájem. Třeste celým tělem a řehtejte se. Pak si položte jednu ruku na pupek a druhou přes ni, abyste energii načerpanou smíchem uschovali.
Výhody: Podobné jako u jiných vydatnějších forem smíchu.
Rizika: Podobná jako u jiných vydatnějších forem smíchu.
Slepičí smích
Při slepičím smíchu člověk mává lehce pokrčenými pažemi, pohupuje se na pokrčených kolenou dokola a směje se, jako když kdáká slepice.
Výhody: Je to velmi osvěžující.
Rizika: Tento druh smíchu vyžaduje hodně místa. Cvičíte-li doma, přizpůsobte hlasitost projevu kvalitě zvukové izolace. To se netýká těch, kdo bydlí v hájovně.
Rybí smích
Mávejte lokty jako ploutvemi, pohupujte se v kolenou, nafukujte tváře a pohybujte se jako velká ryba, která s přehledem a blahovolně pluje vodami.
Výhody: Můžete si takhle ve fantazii zaplavat třeba v únoru a to i bez cestovky.
Rizika: Chytrá ryba si dává pozor, jestli není v žížalce háček. Kdyby tam byl, tak se rozesměje, změní směr a plave pryč.
Staňte se šaškem
Oblékněte na sebe to nejsměšnější, co najdete a šaškujte před zrcadlem. Případně můžete svoji produkci nabídnout pro pobavení blízkým lidem a přátelům.
Výhody: Nemusíte čekat, až přijede cirkus. Ušetříte za vstupné.
Rizika: Váš kostým by mohl někdo považovat za módní výstřelek a snažit se vás napodobit. To by ale byl jeho nebo její problém.
Smát se ze srdce
Jedná se o cvičení převzaté z čínského systému čchi-kung. Výchozí polohou je stoj s nohama rovnoběžně na šíři ramen, kolena pokrčená, zpevněné hýždě, temeno hlavy vytaženo vzhůru. Ruce položíme na pupek a představíme si v hloubi břicha světelnou kouli životní energie. Kouli za pomoci rukou vyzdvihneme do výše srdce, dlaně odstávají od sebe. Dlaně pak opisují v horizontální rovině kruhy, při tom jakoby ze svého srdce dáváme světu to nejlepší, co v nás je. Při tom se usmíváme. Opakujeme např. 8 x. Pak opisujeme kruhy v opačném směru a představujeme si, že ze světa do svého srdce přijímáme to nejlepší a to opět s úsměvem. Pak svoji světelnou kouli vrátíme zpátky do břicha a položíme ruce na břicho.
Výhody: Je to hezké, poetické a zdravé.
Rizika: Cvičení je to bezpečné, ale vždy na konci je třeba vrátit energii zpátky do břicha.
Indický smích
Indové se běžně zdraví sepnutím rukou na prsou a úklonou. Praktikujte nejlépe ve dvojici nebo alespoň před zrcadlem. Takto se můžete opakovaně dosti rychle uklánět a řehtat se. Ponechme stranou okolnost, že typický Ind by se spokojil s lehkým úsměvem a jednou úklonou. Bonton smíchu má jiná pravidla.
Výhody: Jeden ze symbolických výkladů tohoto pozdravuje: Klaním se tomu Nejvyššímu, co je v tobě a co je i ve mně, co máme společného. Když se přitom ještě smějete, vlastně tak dodáváte, že z toho máte radost.
Rizika: Zatímco se takto dlouze s někým zdravíte na zastávce, mohl by vám ujet autobus.
Medvědí smích
Při medvědím smíchu se položíme na záda, nohy i ruce zdvihneme ke stropu a protřepáváme je. Přitom se smějeme hlubokým břišním smíchem jako hravé medvídě.
Výhody: Unaveným kloubům se líbí, když se protřepají a rozhýbají, aniž by byly zatěžovány, navíc je to dobré proti křečovým žílám.
Rizika: Nevhodné pro lidi po operaci břicha a tam, kde není žádoucí zvyšovat nitrobřišní tlak. Nemusíte ale mít strach, že by si někdo myslel, že máte delirium tremens. To vypadá jinak.
Opičí smích
Postavte se, kolena jsou mírně pokrčená, hýžd'ové svaly mírně stažené, hlava vytažena za temeno vzhůru ke stropu, ruce spočívají v bederní oblasti v místech, kde jsou ledviny. Tuto oblast třete nahoru a dolů a blaženě se smějte jako opice, kterou někdo drbe na zádech. Můžete se při tom lehce pohupovat v kolenou. Opakujte 8-32 x.
Výhody: Podle čínské tradice toto cvičení posiluje ledviny, kterým tradiční čínské lékařství připisuje ještě větší význam než západní medicí¬na. Ledviny např. souvisejí i s mládím čili tento cvik Číňané považují za omlazující. To by s trochou nadsázky šlo říci o každém smíchu.
Rizika: Elegantní dáma se může ostýchat na veřejnosti předstírat, že je opice. To na ní ale nikdo nechce, ať si hezky cvičí ve svém budoáru.
Autor: Jan Sokol (Zvonek – ženich) |
Ranní úsměv
Po ránu se odeberte do koupelny nebo k umývadlu a ještě rozespalí se na sebe do zrcadla zasmějte. Pokud vám bude připadat nesmyslné řehtat se na sebe, když by se vám chtělo ještě spát, tím lépe. Možná se rozesmějete o to víc a dobrá nálada vám vydrží celý den.
Výhody: Jednoduché a nezabere to moc času, navíc si hned po ránu připomenete, jaké jste roztomilé stvoření.
Rizika: Žádné mě nenapadá.
Okamžitý smích
Nejlépe je ho používat brzy pro probuzení a před zrcadlem. Špičky prstů položte kousek nad dolní čelist a povytahujte jimi koutky úst vzhůru. Přimhuřte při tom oči. Pak se můžete ještě chvíli chechtat s rukama volně podle těla.
Výhody: Mysl je brzy ráno citlivá a do nového dne vykročíte vesele.
Rizika: Nepraktikujte před zrcadly, která jsou zezadu průhledná – ta mají například v některých obchodech.